Pierwsza weryfikacja technologii w Europie polski sukces

AUTOR: Zuzanna Tofilska

Dnia 3 listopada bieżącego roku zakończył się z sukcesem proces weryfikacji  technologii BIOMASSER® firmy ASKET Roman Długi potwierdzający innowacyjne i prośrodowiskowe parametry technologii.


Świadectwo Weryfikacji ma numer VN20140001 a Jednostka Weryfikująca Technologie Środowiskowe Instytutu Technologiczno-Przyrodniczego w Falentach Oddział w Poznaniu jest pierwszą organizacją w Europie, która zakończyła proces. Duże słowa uznania należą się także zespołowi z Laboratorium Badawczego Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu, który rzetelnie przeprowadził proces badawczy według wymagań proceduralnych EU ETV. 

Pilotażowy Program Weryfikacji Technologii Środowiskowych (ETV) jest to program uruchomiony przez Komisję Europejską w 2011 roku. Zadaniem programu jest wspieranie wytwórców i dostwców technologii środowiskowych w ich staraniach związanych z komercjalizacją innowacji.

Program ETV pomoaga w komercjalizacji innowacyjnych technologii środowiskowych na rynkach europejskich, a także światowych, poprzez:

-  dostarczenie niezależnego dowodu potwierdzającego weryfikowalne parametry sprawności;

-  potwierdzenie innowacyjnych cech technologii z uwzględnieniem specyficznych potrzeb/ wymogów użytkownika;

-  wykazanie korzyści dla środowiska.

 

Celem ETV, jako narzędzia rynkowego jest:

- pomoc producentom technologii, a

w szczególności małym i średnim przedsiębiorstwom, w komercjalizacji ekoinnowacyjnych technologii przez dostarczenie wiarygodnych dowodów potwierdzających sprawność tych rozwiązań w celu przekonania nabywców o ich zaletach;

- pomoc nabywcom technologii (publicznym 

i prywatnym) w dokonaniu wyboru technologii sprawnych ekologiczne zgodnie

z ich wymaganiami i zapotrzebowaniem przez dostarczenie podstaw do podejmowania decyzji o ich zakupie – zapewni to powszechne uznanie ETV jako systemu opartego na solidnych podstawach naukowych, który dostarcza wiarygodnego potwierdzenia sprawności technologii na potrzeby procedur przetargowych i handlowych;

- wsparcie tworzenia i wdrażania polityk publicznych oraz regulacji prawnych dzięki  dostarczeniu obywatelom, ustawodawcom i decydentom rzetelnych informacji o poziomie sprawności nowych technologii środowiskowych, gotowych do wprowadzenia na rynek. 

Ubieganie się o weryfikację technologii w ramach pilotażowego programu EU ETV jest dobrowolne. 

Kontakt i informację odnośnie ETV:

Jednostka Weryfikująca Technologie Środowiskową  (JWTS)

mgr Agnieszka Wawrzyniak

Kierownik Jednostki Weryfikującej

Tel. 61 820 3331 wew. 262

e-mail: a.wawrzyniak@itep.edu.pl


0 KOMENTARZY POKAŻ DODAJ KOMENTARZ POLEĆ ZNAJOMEMU